F:\logotypy\logo Programu SDE\08_SDE_logo_programu.JPG

JAK MOŻNA OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ? -

EKOZASADY DLA KAŻDEGO BŁONIAKA

Obecnie bardzo dużo mówi się o oszczędzaniu energii.    W czasach gdy wszędzie można usłyszeć o globalnym ociepleniu i zatruwaniu środowiska, należy zastanowić się, czy sami nie możemy zrobić czegoś dobrego dla naszych potomków.

Mądre powiedzenie mówi „Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie” i tak powinniśmy postępować.

Zmniejszając zużycie energii, nie tylko na tym zarobimy, zmniejszając nasze rachunki, ale również będziemy mieli wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

                 

Trzeba tylko CHCIEĆ!

 

F:\logotypy\logo Fundacji Partnerstwo dla Srodowiska\fpd.png  F:\logotypy\logo Funduszu Partnerstwa\FP.jpg              F:\logotypy\NFOSIGW_rgb.jpg

     Organizatorzy                              Sponsorzy

 

O ENERGII DUŻO WIEMY, DLATEGO OSZCZĘDNIE I BEZPIECZNIE JĄ STOSUJEMY!

 

          

 

*    Zamiast jeździć wszędzie samochodem, korzystaj z roweru albo chodź pieszo.

*    Kupując nowe urządzenia AGD, wybieraj te z etykietą zużycia energii klasy A, A+.

*    Nie używaj za dużych garnków do gotowania. Gotuj potrawy w niedużej ilości wody – będzie szybciej i taniej.

*    Jak najszybciej zamykaj drzwi lodówki. Zadbaj o to, aby tył lodówki miał dosyć wentylacji i aby lodówka nie stała przy kaloryferach lub w pełnym słońcu.

*    Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie.

*    Włączaj pralkę dopiero, gdy jest już pełna. Nie ma sensu wstawiać prania,  jeżeli pralka jest wypełniona, np. w połowie, chyba że ma specjalny program. Pamiętaj, że pralka pobiera do prania zimną wodę i musi ją nagrzać do odpowiedniej temperatury. Pranie w 40ºC jest znacznie oszczędniejsze niż w 60ºC lub 90ºC.

*    Komputer, skanery i drukarki zżerają prąd również, gdy są wyłączone, efektywniej jest włączyć je w jeden przedłużacz z wyłącznikiem i wyłączać na noc.

*    Wyłącz niepotrzebne odbiorniki. Nie oglądasz TV? Po co ma być włączony telewizor? Wychodzisz z pokoju? Wyłącz radio.

*    Skończyłeś ładować komórkę? Wyciągnij wtyczkę ładowarki z gniazdka.

*    Odkurzaj odkurzaczem o niezapełnionym worku, wtedy siła ssania jest większa i czas odkurzania krótszy.

*    Rzeczy wymagające prasowania rozwieszaj starannie, równo, wtedy prasowanie będzie formalnością i potrwa połowę krócej. Po prasowaniu odłącz żelazko z sieci.

*    Nie myj naczyń pod bieżącą wodą – nalej wody do komory zlewozmywaka (jeśli nie masz zmywarki), dodaj płynu do mycia naczyń, umyte naczynia płucz w zimnej wodzie i połóż na ociekaczu. Jeśli masz zmywarkę, zmywaj wtedy, jak jest pełny wsad, a nie po kilka szklanek i talerzyków.

*    Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Pamiętaj, że lampy ze ściemniaczami (dimerami) zużywają prąd także, gdy są wyłączone.

 

Projekt finansowany przez Fundusz Partnerstwa w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”, realizowanego przez   Fundację Partnerstwo dla Środowiska ze środków NFOŚiGW

 

>>> Powrót>>>