POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

POEZJI JULIANA TUWIMA

Dnia 30 X 2013r. w Centrum Kultury w Błoniu (serdecznie dziękujemy za gościnę) odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Juliana Tuwima. Było to jedno z działań organizowanych przez działające przy Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu Stowarzyszenie O UŚMIECH UCZNIA w ramach projektu „Różne oblicza patriotyzmu”, współfinansowanego przez Powiat Warszawski Zachodni i Gminę Błonie. Konkurs poświęcony był poezji Juliana Tuwima z racji przypadającej w tym roku sześćdziesiątej  rocznicy śmierci tego poety oraz stulecia wydania pierwszego jego utworu.

W rywalizacji uczestniczyło 61 uczniów z 12 szkół - Szkoły Podstawowej Nr 1 im. M. Kopernika w Błonie, Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu, Zespołu Szkół w Bieniewicach (szkoły podstawowej i gimnazjum), Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Lesznie, Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Łomiankach, Gimnazjum Nr 1 im. H. Kołłątaja w Błoniu, Gimnazjum Nr 2 im. M.M. Kolbego w Błoniu, Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im.  w Borzęcinie Dużym, Zespołu Szkół Nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu, 1 Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Błoniu.

      Najwięcej recytatorów zgłosiło się ze szkół podstawowych: 17 – z klas I-III, 24 z klas IV-VI. 14 młodzieży reprezentowało gimnazja, a 6 szkoły ponadgimnazjalne.

Jury w składzie: Aktor, znany, np. z filmu „Mała Moskwa” Lesław Żurek (przewodniczący), Lena Włoczewska (Główny Specjalista w Wydziale Spraw Obywatelskich i Promocji Powiatu Warszawskiego Zachodniego) i Włodzimierz Leduchowski (Naczelnik Wydziału Oświaty w Gminie Błonie) po wysłuchaniu wszystkich recytujących zdecydowało o następującym rozdziale nagród:

KLASY I-III

Miejsce

Imię i nazwisko recytatora

Szkoła, klasa

Recytowany utwór

I

Róża Marks

kl. III Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie

„Ptasie radio”

II

Olaf Sadowski

kl. III SP1 im. M. Kopernika w Błoniu

„Okulary”

II

Wiktoria Rutkowska

kl. II Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie

„W aeroplanie”

III

Paulina Grodzka

kl. III SP2 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Błoniu

„Spóźniony słowik”

KLASY IV-VI

I

Urszula Janota-Bzowska

Kl. V Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie

„Rzepka”

II

Anna Oleksiewicz

SP im. S. Batorego w Lesznie

„Spóźniony słowik”

II

Adrianna Pawińska

Kl. VI SP im. M. Kownackiej w Łomiankach

„Matka”

III

Aleksandra Kominek

Kl. VI Zespół Szkół w Bieniewicach

„Dżońcio”

III

Weronika Szymańska

Kl. VI Zespół Szkół w Bieniewicach

„Gdyby”

WYRÓŻNIENIE

Aleksandra Sawicka

Kl. VI SP im. M. Kownackiej w Łomiankach

„Karta z dziejów ludzkości”

GIMNAZJA

I

Małgorzata Jach

Kl. III Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja w Błoniu

„Colloquium niedzielne na ulicy”

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I

Wojciech Cieślak

Zespół Szkół Nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu

„Colloquium niedzielne na ulicy”

WYRÓŻNIENIE

Sylwia Borkowska

LO im. W. Broniewskiego w Błoniu

Poezja śpiewana – muzyczna wersja wiersza „Grande Valsce Brillante”

 

         Na uwagę zasługuje wysoki poziom konkursu i ogromne zaangażowanie wszystkich jego uczestników, którzy sprawdzili się zarówno w roli recytatorów, jak i słuchaczy; przez cały czas trwania konkursowych zmagań w sali panowało ogromne skupienie.

         Po występie uczniowie mogli posilić się słodkim poczęstunkiem.

***

         Z całego serca dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursu, członkom jury, naszym darczyńcom – Gminie Błonie i Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu, a nade wszystkim wspaniałym recytatorom i ich opiekunom – nauczycielom oraz rodzicom. Myślę, że z wieloma uczestnikami konkursowych zmagań spotkamy się jeszcze nieraz podczas kolejnych realizowanych przez Stowarzyszenie O UŚMIECH UCZNIA przedsięwzięć, do czego już dzisiaj z całego serca zapraszamy.

Aldona Cyranowicz