RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ –

INTEGRACYJNE LATO Z UŚMIECHEM W GMINIE BŁONIE

„Razem możemy więcej – Integracyjne Lato z Uśmiechem w Gminie Błonie” – taki tytuł  miał projekt realizowany przez nasze Stowarzyszenie od maja do września 2010 roku.

Projekt współfinansowany był ze środków unijnych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”, Działanie 7.3 „Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji”); jego głównym celem była organizacja letniego wypoczynku dla 120 dzieci gminy Błonie. Grupą docelową byli przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, ale w zorganizowanych zajęciach brały udział także dzieci ze Szkoły nr 1 i Zespołu Szkół w Bieniewicach. Zajęcia prowadzone było przez nauczycielki z SP2.

Dzięki zdobytym środkom unijnym i wsparciu finansowemu gminy Błonie możliwe było zorganizowanie trzech turnusów półkolonii. Każdy turnus trwał przez dwa tygodnie: pierwszy od 28 VI do 8 VII, drugi od 19 do 30 VII, ostatni od 9 do 20 VIII. Zajęcia odbywały się od 9.00 do 15.00, przy czym dzieci miały także zapewnioną opiekę pomiędzy 8.00 – 9.00 i 15.00-16.00. W ramach programu zastosowane zostały wobec kolonistów działanie oparte na zabawie i twórczym działaniu. Uczestnicy półkolonii uczestniczyli w zabawach integracyjnych, zajęciach sportowych, plastycznych, muzycznych…; wykorzystywane też były elementy edukacji ekologicznej, edukacji rozwojowej i medialnej.

W każdym turnusie dzieci brały udział w zajęciach na basenie, uczestniczyły w wycieczkach do Warszawy, w jej okolice i w jednej wycieczce całodniowej.

W I turnusie jego uczestnicy odwiedzili warszawskie ZOO, bawili się w Cinema Parku i na kręglach, brali udział w wyprawie na „Dziki Zachód” (ranczo w Dolinie w Badowie Górnym), zwiedzili Toruń, gdzie między innymi uczestniczyli w spektaklu w Planetarium i nauce pieczenia pierników. Doskonale bawili się w podchody, odwiedzając różne ciekawe miejsca w Błoniu.

Dzieci zapisane na II turnus były w kinie na filmie „Shrek Forever”, wjechały na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, zwiedziły budynek polskiego Parlamentu. Uczestniczyły w lekcji  czerpania papieru w Muzeum Papiernictwa w Konstancinie Jeziornie, spędziły dzień w Płocku, odwiedzając po drodze stadninę koni w Łącku. Podczas II turnusu dużo uwagi poświęcono edukacji ekologicznej, na zakończenie półkolonii jej uczestnicy udali się do różnych błońskich instytucji, nakłaniając pracujące tam osoby do oszczędzania wody i energii. Byli w Ratuszu, Przychodni Zdrowia, bibliotece, na posterunku Policji.  W odwiedzanych miejscach nad kranami i włącznikami światła dzieci przyklejały naklejki przypominające, że oszczędzając wodę i energię, chronimy Ziemię.

 Podczas trzeciego turnusu jego uczestnicy brali udział w zajęciach w Muzeum Techniki, oglądali Warszawę z Tarasu Widokowego  PKiN, bawili się w kręgielni, oglądali film w technologii 3D; byli też – podobnie jak ich koledzy z I turnusu – w gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo w Dolinie” w Badowie Górnym. Uczestniczyli również w całodniowej wycieczce do Bałtowa i Krzemionek Opatowskich. Brali udział w spływie doliną rzeki Kamienna, odwiedzili  Park Jurajski, gdzie poza podziwianiem makiet olbrzymich dinozaurów malowali ich modele i bawili się na placu zabaw, m.in. odkopując „kości dinozaurów”.

Na zakończenie projektu odbyła się impreza integracyjna „Pożegnanie wakacji”. Tego dnia miało miejsce w szkole wiele atrakcji: zebrane dzieci i ich rodzice podziwiali zabawny spektakl w wykonaniu „Ewki Konewki” i jej podopiecznych, m.in. olbrzymiego węża i wytresowanych tchórzofretek. Był też niezwykły pokaz baniek mydlanych „Bańka Bach” oraz konkurs karaoke. Uczestnicy półkolonii i ich rodzice obejrzeli pokaz multimedialny prezentujący najciekawsze spośród letnich atrakcji. Dzieci otrzymały pamiątki, które – podobnie jak wszystkie półkolonijne działania -  sfinansowane zostały ze środków unijnych.

Był to kolejny projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie „O UŚMIECH UCZNIA”. Nie po raz pierwszy przekonaliśmy się, że warto sięgać po środki zewnętrzne; wymaga to co prawda wiele wysiłku, ale pozwala na spełnienie marzeń. Dziękujemy wszystkim osobom, które współpracowały z nami przy organizacji półkolonii, w tym zwłaszcza Gminie Błonie, która była naszym partnerem przy realizacji całego przedsięwzięcia.

 

CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

>>> Powrót>>>