„SZLACHETNE ZDROWIE…” – projekt współfinansowany ze środków MEN, w ramach konkursu „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”

We wrześniu 2011 roku przystąpiliśmy do konkursu ogłoszonego przez MEN  "Zdrowe dzieci to nasz kapitał” – szkolne projekty popularyzujące zdrowy styl życia w szkołach oraz w społecznościach lokalnych”. Udało nam się znaleźć w gronie zwycięzców, dzięki czemu w połowie października mogliśmy przystąpić do realizacji projektu „Szlachetne zdrowie…”

Tym razem podjęliśmy inicjatywę służącą podkreśleniu roli zdrowego, ekologicznego stylu życia: aktywnego, w kontakcie z naturą, promującego zdrowe ożywianie. Temat jest – naszym zdaniem – bardzo ważny. Nie od dziś wiadomo, że coraz więcej dzieci prowadzi siedzący tryb życia, najczęściej przed komputerem czy telewizorem, na dodatek z paczką chipsów i butelką coca coli, co często prowadzi do problemów ze zdrowiem, otyłości, wad postawy, cukrzycy. Problem ten widoczny jest także wSP2, niepokojący jest zwłaszcza wzrost zachorowalności dzieci na cukrzycę. Organizując naszą inicjatywę, zależało nam na pokazaniu, jak można ciekawie, aktywnie, a przy tym zdrowo i bez szkody dla środowiska naturalnego spędzać wolny czas. Nasze działania miały zróżnicowany charakter i zwrócone były do wielu odbiorców (dzieci i dorosłych), zależało nam na aktywizacji wszystkich 578 uczniów SP2, ich rodziców, nauczycieli i szerzej - społeczności lokalnej.
Jakie działania składały się na nasze zadanie?


            1. W szkole powstał Klub Zdrowego Uczniaka.

2. Zorganizowany został Konkurs Plastyczny "Nasze zdrowie w naszych rękach". Nagrody sfinansowane zostały z otrzymanej dotacji.

3. Zorganizowaliśmy Szkolny Festiwal Zdrowia. Obejmował on: quiz "Na zdrowie" sprawdzający wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, właściwych zachowań ekologicznych, ochrony przyrody; rywalizację sportową pomiędzy uczniami w ramach poszczególnych ciągów klas - od czwartej do szóstej. Chodziło o pokazanie, że „Ruch to zdrowie!”. Na koniec dzieci prezentowały samodzielnie przygotowane scenki, piosenki ekologiczne, hasła. Było przy tym dużo śmiechu, wiele aktywnego działania i satysfakcji wypływającej ze zdrowej rywalizacji i odniesionych sukcesów. Wszystkim niezmiernie podobały się wymyślone przez dzieci i brawurowo odśpiewane piosenki wykorzystujące melodie znanych przebojów. Furorę zrobiła, np. piosenka o tym, że „najwięcej witaminy mają polskie… maliny”. Klasy I-III także aktywnie uczestniczyły w realizacji projektu, rywalizując w ciągach o Puchar Dyrektora szkoły. Maluchy z ogromnym poświęceniem brały udział w zróżnicowanych konkurencjach sportowych, dopingując siebie wzajemnie. Elementem Szkolnego Festiwalu Zdrowia było także spotkanie z panią pielęgniarką i policjantami. Wszystkie dzieci otrzymały gadżety z logo szkoły i napisem „WYBIERZ ZDROWIE” sfinansowane z dotacji MEN i funduszy Rady Rodziców.

4. Bardzo ważną częścią naszej inicjatywy było działanie, które zatytułowaliśmy "Zdrowe Boże Narodzenie". Obejmowało ono szereg spotkań integracyjnych z udziałem dzieci, ich rodziców, dziadków, nauczycieli. W ich trakcie wspólnie malowaliśmy bombki i wykonywaliśmy świąteczne ozdoby. Ważne jest przy tym to, że były to ozdoby ekologiczne, z wykorzystaniem wielu, z pozoru dziwnych materiałów. I tak całe rodziny doskonale się bawiły, tworząc przepiękne choinki z szyszek, orzechów, makaronu, a nawet z ... katalogów. Z zapałem tworzyliśmy wazony z makulatury, ozdoby z masy solnej, było też pieczenie pierników i degustacja zdrowej żywności. Wykonane prace zaprezentowaliśmy podczas kiermaszu zorganizowanego w Centrum Kultury w Błoniu. Akcja "Zdrowe Boże Narodzenie" była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, wzięły w niej udział całe rodziny; wyrażając życzenie, aby za rok (a nawet wcześniej, przy okazji Wielkiejnocy) spotkać się znowu.

5. Aby wspomóc błoniaków w świątecznych porządkach i pokazać znaczenie segregacji odpadów, zorganizowaliśmy zbiórkę makulatury. Na boisku szkoły ustawiony został specjalny pojemnik na gazety, kartony i inne papierowe odpady. W przeciągu dosłownie kilku dni wypełnił się on po brzegi!

            6. Z naszą inicjatywą wyszliśmy także poza mury szkoły. We współpracy z błońskimi przedszkolami organizowaliśmy w Centrum Kultury konkurs muzyczny „Bezpieczny przedszkolak”.

Projekt zaangażował wszystkich uczniów szkoły, przedszkolaków, a także dużą grupę dorosłych mieszkańców Błonia. Zaplanowane działania były ciekawe, twórcze, inspirujące, efektywne. Wszyscy doskonale się bawili, zdobywając poprzez zabawę wiele informacji, jak aktywnie dbać o własne zdrowie.

>>> Powrót>>>