EDUKACYJNE LATO Z UŚMIECHEM W GMINIE BŁONIE

Tegoroczne lato nie rozpieszczało nas pogodą. Co i raz na niebie pojawiały się czarne chmury zapowiadające ulewny deszcz bądź – co gorsza – burzę, połączoną często z wichurą. „W czasie deszczu dzieci się nudzą” – mówią słowa znanej piosenki. Może i tak, ale na pewno nie nudziły się w czasie zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu półkolonii, choć nie wszystkie z 30 wspólnie spędzonych dni należały do najcieplejszych.

Półkolonie – podobnie jak w roku ubiegłym – zorganizowało działające przy szkole stowarzyszenie „O UŚMIECH UCZNIA”. Tym razem projekt nosił tytuł „Edukacyjne Lato z Uśmiechem w Gminie Błonie” i współfinansowany był ze środków EFS i UE (Priorytet IX, Działanie 9.5) oraz Wojewody Mazowieckiego. Część zajęć realizowana była w ramach projektu „Jesteśmy trendy – oszczędzamy energię!” prowadzonego w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Naszym partnerem i równocześnie jednym ze sponsorów była także gmina Błonie. Wypoczynek został zgłoszony – zgodnie z obowiązującymi przepisami - do Kuratorium; elektroniczne zgłoszenie wysłane zostało także do MEN.

Co tym razem oferowaliśmy małym błoniakom?

Przede wszystkim możliwość bezpiecznego i bardzo atrakcyjnego, twórczego spędzenia czasu. Projekt zakładał organizację trzech 10-dniowych turnusów. W każdym z nich uczestniczyło po 49-50 dzieci. Uczniowie w wieku 6-14 lat mieli możliwość udziału w wielu różnorodnych działaniach. Korzystali z uroków wody – basenowej, jeżdżąc na pływalnię do Grodziska Mazowieckiego i termalnej podczas wycieczki do Mszczonowa. Wędrowali śladami kultury ludowej w czasie pobytu w skansenach w Sierpcu i Maurzycach oraz podziwiając Muzeum Ludowe w Sromowcach. Tropili zagadki historii w Modlinie, Czersku i Konstancinie. Bawili się w bohaterów westernu w Badowie, stawali oko w oko z dinozaurami w Dino-Parku w Kołacinku. Zwiedzali warszawskie ZOO, Pałac Prezydencki, wspaniałe Centrum Nauki KOPERNIK, płynęli statkiem po Wiśle, oglądali film w technice 5D, odkrywali uroki twórczej zabawy w Inca Play i nietypowym miasteczku rozrywki w Dziekanowie Leśnym, podziwiali uroki Puszczy Kampinoskiej.

Nie zabrakło także ciekawych zajęć na miejscu: w szkole lub na terenie Błonia. Nasi koloniści brali udział w Akademii Twórczego Myślenia, wykonywali wspaniałe broszki z filcu podczas warsztatów plastycznych, uczestniczyli w warsztatach ekologicznych na terenie Firmy REMONDIS, wędrowali ulicami Błonia podczas rajdu historyczno-ekologicznego. Obejrzeli także seanse filmowe w Centrum Kultury. Odwiedzili Wiceburmistrza Błonia i Panią Skarbnik, zachęcając do oszczędzania energii (mamy nadzieję, że wszyscy obdarowani naszymi torbami ekologicznymi będą je nosić, wybierając się na zakupy).

Warto dodać, że w czasie pobytu na półkoloniach dzieci otrzymywały posiłek: drugie śniadanie, a podczas dłuższych wycieczek także obiad.

Na zakończenie każdego turnusu jego uczestnicy otrzymali drobne podarunki. Chcielibyśmy, aby przypominały im one czas spędzony podczas letniego wypoczynku w ramach zrealizowanego przez Stowarzyszenie projektu. Dzięki zdobytym funduszom i ludziom dobrej woli, którzy wsparli nas w naszych działaniach 150 błońskich dzieci mogło ciekawie spędzić czas, zdobywając przy tym nowe umiejętności i wiadomości. Wszystkim naszym przyjaciołom i sponsorom mówimy z całego serca: DZIĘKUJEMY! Osobiście chciałabym także serdecznie podziękować swoim koleżankom – nauczycielkom z SP2, które zaangażowały się w realizację letniego projektu. Dla dzieci zaś mam dobrą wiadomość: za 10 miesięcy są znowu wakacje, w czasie których nie zabraknie naszych „uśmiechniętych” półkolonii. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Aldona Cyranowicz

CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA

Program współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej
w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 

>>> Powrót>>>